Poradíme Vám    a84ec0fc5d51c078f46594fb33d2fadd.svg  info@hot-chip.cz  6ee16dc5c90d821f24485f86bfdcdb0b.svg  +420 605 312 120       cz_flag.png CZ  sk_small.png SK  eng_flag.png EN   de_flag.png DE  

5+1

Zajímavostí o chilli

Svět chilli je skutečně zajímavý a rozhodně zde není nouze o spoustu překvapujících faktů. To, že chilli obsahuje vitamín C a používá se jako analgetikum, to není zas taková novinka. Věděl jsi ale, že funguje jako účinný odpuzovač slonů nebo že může být drahé jako nové auto?

Chilli překvapuje svět již po tisíce let. Samostatnou a skutečně fascinující kapitolou jsou například jeho zdravotní benefity, o kterých jsme psali již dříve. Stejně strhující je také jeho bohatá historie. Stále ale existuje několik zajímavostí, které možná neznáš. Jsi připraven zjistit, jak moc dobře se vyznáš v chilli? Tak jdeme na to!

1.Nejdražší chilli světa

Lanýže, šafrán – tyto a další ingredience jsou předností těch nejvyhlášenějších restaurací světa. Víš ale, že i mezi chilli papričkami se nachází jedna, jejíž cena se mezi šéfkuchaři vyvažuje zlatem?

Touto chilli papričkou je Aji Charapita. Pochází z Peru a navzdory své malé velikosti je velmi žádaná. Používá se čerstvá i sušená a jedno kilo může stát více než 600 tisíc korun!

2.Chilli papričkami proti slonům

Úrodu mnoha Afričanů často ničí hladoví sloni. Místní ale našli řešení. Zjistili, že chilli funguje jako skvělý odpuzovač. Rozmisťují jej tedy do míst, kde mají své plodiny a ačkoliv to zní neuvěřitelně, sloni takovou nástrahu nepřekonají a skutečně ji obejdou. Údajně totiž nemohou vystát jeho specifickou vůni. Dokonce stačí tak málo, jako namočit provázek do vody, obalit v jej chilli prášku a obehnat jím okolí svých příbytků.

3.Chilli jako nebezpečná složka pepřového spreje

Pepřový sprej dokáže napáchat obrovské škody. Jedním z důvodů je i to, že hlavní složkou je kapsaicin, tedy účinná látka obsažená v chilli. Ve spreji ho navíc najdete obrovské množství.

Pepřový sprej má dokonce své čestné místo na Scovilleho stupnici pálivosti. Zatímco jalapeňo dosahuje maximální hodnoty 5000 SHU, pepřový sprej sahá až na 2 000 000 SHU. Některé dokonce mohou překročit i 5 000 000 SHU! To je více než dvojnásobná síla Caroliny Reaper v jednom spreji!

4.Konzumace chilli ti zvedne náladu – a to doslova!

Jakmile se zakousneš do chilli, dříve nebo později dorazí tato informace do tvého mozku. Ten pálivý podnět vyhodnotí jako bolest a spustí obranu. Do boje si vezme hormony štěstí, kterými jsou endorfiny a dopamin. Ty nejenže pomohou tělu překonat bolest, ale navodí úplnou euforii.

Dokonce se říká, že samurajští bojovníci konzumovali chilli pokaždé, než šli do boje. Důvodem mělo být právě ono nabuzení a získání pocitu, že je nikdo neporazí.

 

5.Ptáci jsou proti pálivosti chilli imunní

Věděl jsi, že pálivost chilli cítí pouze savci? Ptáci tuto skutečnost vůbec nevnímají. A v tomhle ohledu to příroda zařídila skvěle. Díky tomu totiž mohou ptáci chilli bez problémů konzumovat a semínka v trusu roznášet po okolí. To pak zaručí jeho přirozený výsev.

6.Pozor, kam se zakousneš

Ne každá část chilli papričky pálí stejně. Takže zatímco při konzumaci nějaké části doslova hoříš, s další částí už to nemusí být tak divoké. Pokud sis doposud myslel, že pálivost papričky zkrotíš odstraněním bílých semínek, tak je to chyba! Nejpálivější část se totiž nachází přímo kolem nich. Jedná se o onu bílou dužinu, která semínka těsně obklopuje.

Chilli papričky jsou zkrátka fascinující a my v Hot Chip je milujeme. Pokud chceš poznat krásy světa chilli, pusť se do jeho objevování s námi. Můžeš začít klidně pomalu a vyzkoušet třeba naše skvělé, lehce pikantní omáčky. Nebo do toho skočit po hlavě a zkusit nějaké z proslulých chilli koření.