Stručná historie chilli

Chilli si zamilovala spousta lidí. Jen málo z nich ale zná jeho bohatou historii. Pojďme si tedy dát malou lekci dějepisu a zeměpisu v jednom. Kde se chilli vzalo? A jak se z tohoto keříku stala tak vyhledávaná záležitost?


Odkud chilli pochází?

Kolébkou chilli je americký kontinent. Oblibě se zde těšilo již v roce 8000 před Kristem, a to po celém území od Argentiny až po jih dnešních Spojených států amerických. Dlouhou dobu byly tyto papričky světu neznámé. Vše se ale změnilo v 15. století, kdy byla Amerika objevena Kryštofem Kolumbem.

Pepř nad zlato

V době, kdy Kolumbus objevil Nový svět, bylo koření ve světě velmi vzácné. Především pak skořice a pepř. Svého času se jejich cena měřila zlatem. Kolumba proto napadlo toto koření hledat na nově objeveném kontinentu. Co však našel, bylo indiány milované chilli. 

Pojmenování chilli pepper vychází ze skutečnosti, že drobné plody papriček tehdy vizuálně i chutí velmi připomínaly červený pepř

Kromě jedinečné chuti chilli byly brzy poté popsány i jejich léčebné schopnosti.



Z okrasné rostliny delikatesou

Právě pro svůj specifický vzhled bylo chilli v Evropě dlouho považováno za okrasný keř. Jeho výsadba probíhala především v okolí španělských a portugalských klášterů. A právě díky tomu padly drobné plody do oka místním mnichům, kteří chilli papričkami začali nahrazovat extrémně drahý a nedostupný pepř.

Rychlé rozšíření chilli papriček

Po roce 1500 pak začal zájem o chilli rapidně stoupat a tato paprička si postupně proklestila cestu do celého světa. Španělé a Portugalci ji rozšířili do Číny, Indie, Pakistánu, Afriky, Thajska, Turecka, na Blízký východ a do celé Evropy

Její stopy se daly najít téměř po celém světě, a proto se dlouhou dobu vůbec nedařilo určit, kam kořeny chilli sahají a kdo ji ve světě pěstoval jako první.



Proč je chilli tak populární?

Tuto otázku si položilo už mnoho lidí a bohužel ani odpověď vědy není jednoznačná. Nejrůznější jídla si užíváme pro jejich chuť. Pálivost ovšem chutí není. Rozhodně ne ve stejném smyslu jako chuť sladká, slaná nebo kyselá.

Lidé mají tendence se fixovat na věci, které jim primárně nelahodí. Příkladem může být třeba káva. Nicméně právě zmíněná káva nebo tabák obsahují složky, které působí závislost. To kapsaicin (pálivá složka papriček) neumí. A proto je „závislost“ na něm tak zajímavá.

Posouvání hranic

Nejlogičtější odpovědí je tak skutečnost, že lidé rádi překonávají hranice a vystavují se „hrůze“, která jim nemůže ublížit. Zkrátka a dobře, někdo miluje sledování hororů, někdo skáče s padákem, jiní si zase rádi užívají spalující bolest způsobenou kapsaicinem, která je vlastně reálně neohrožuje.


Zamilujte si chilli s HOT CHIP

Ať už chilli miluješ z jakéhokoliv důvodu, každý z nich je ten správný. Chilli je zkrátka jedinečnou ingrediencí. Důkazem je i to, jak postupně dobylo celý svět. My ho zbožňujeme také. Proto v naší nabídce najdeš jen ty nejlepší odrůdy a speciality.